Sustopia (fd Asfaltblomman) är en hållbarhetskonsultbyrå med inriktning mot hållbar stadsutveckling och miljökommunikation. Kontakta gärna oss på:

info@sustopia.se. 

Ekoguiden administreras av Föreningen Medveten Konsumtion. Har ni frågor eller synpunkter, kontakta:

info@medvetenkonsumtion.org.

KATEGORI: SKÖNHET
Recension av: Elisabet Lee 22 november 2010

Wise Naturkosmetik

Adress: Gästrikegatan 5
Telefonnummer:
Öppettider:

Tis-ons 11-16

Tors 11-18

Wise Naturkosmetik är ett svenskt företag som tillverkar och säljer ekologiska hudvårdsprodukter. Miljötänket styr både tillverkning, som sker i Sverige, innehåll och förpackning. Försäljningen sker mestadels genom företagets webbshop och genom återförsäljare. I anslutning till sitt kontor på Gästrikegatan har Wise också en egen butik som man kan besöka.

Recension

Hudvårdsprodukter är ett svårt, ja nästan omöjligt kapitel för oss kräsna och medvetna konsumenter. Därför går jag alltid till min hudterapeut och köper det jag behöver. MEN jag kan inte komma ifrån att jag helst skulle vilja köpa produkter vars tillverkare inte bara tänker på huden utan också på miljön. Så när den första kylan kom och jag behövde en kräm för min vintertorra hud bestämde jag mig för att prova Wise.

 

På väg till Wise's enda egna butik har jag högt ställda förväntningar. På hemsidan berättar både kända och okända om hur fantastiska produkterna är. Dessutom skriver man från företagets sida att de ger garanterad effekt. Det är kaxigt. Väl inne i butiken får jag genast känslan av ett litet men mycket energiskt och expansivt företag. Grundaren och vd:n Gunilla Brunell sitter och arbetar intensivt vid datorn. Men kombinationen kontor och butik blir lite ambivalent för mig som kund. Har vd:n verkligen tid för mig och min hud? En butik i kombination med hudvårdssalong hade varit perfekt.

Jag köper iallafall med mig ett provset innehållande rengöringslotion, ansiktsvatten, kräm och en liten flaska aromaserum. Efter några dagars användande kan jag faktiskt ge glädjande besked. Torrheten har blivit mycket bättre och huden ser renare och mindre blemmig ut. Produkterna känns dessutom sköna mot huden och luktar behagligt gott. Den enda invändningen jag har är att krämen inte är så dryg som det utlovas i informationen. Men det förtar inte glädjen över att äntligen ha hittat produkter som är omtänksamma mot både hud och miljö och dessutom ger den effekt man vill ha!

Kvalitetsbetyg

EkoReko-betyg


Skriv kommentar ...

Jag har provat produktena i ca 1,5vecka och är mer än nöjd min hud strålar faktiskt, känns mycket mer ren och fräsch...

Lermasken duttade jag på ngr enstaka rackare (blemmor) och de försvann snabbt!!!! Så det är fantastiskt att äntligen ha hittat rena produkter som tänker på individ och miljö.. Tack Wise fr en nöj kund

Postat av Malin den 22 december 2011

Håller absolut med! Jag är super nöjd med produkterna, efter 2 veckors användning så har min acne reducerats avsevärt, och jag har provat massa andra ekologiska alternativ tidigare. Sen att förpackningarna oxå är miljövänliga och blir nästan helt till vatten känns jätte bra.

Postat av Stina den 4 februari 2011

Jag instämmer med Malin. Jag vill också tillägga att jag är också glad över att förpackningarna är hygieniska och inte onödigt pråliga. En ren och tydlig design i harmoni med hudvårdsprodukterna.

Postat av Louise Hoffsten den 23 november 2010


 
 
 
Om jag vore hållbarhetschef...

Om jag vore hållbarhetschef...

Sustainable Brands har låtit 8000 konsumenter utse de mest hållbara varumärkena bland svenska storföretag. Jag har tittat på några av dem och vad de gör. Sedan har jag låtsats att jag är hållbarhetschef och tänkt vad jag skulle göra. Hör gärna av er kära företag om det låter intressant!

Läs vidare ...

Susanna Elfors

Sustopia hållbarhetskonsult och redaktör för Asfaltblomman.se

Sustopia - Sveriges första webbmagasin om hållbar stadsutveckling

Asfaltblomman har funnits länge, nu är det dags för nästa webbprojekt. I dagarna lanserades Sustopia - Sveriges första webbmagasin om hållbar stadsutveckling.

Läs vidare ...

Äntligen en fairtrade-app!

Sedan No Logo av Naomi Klein skrevs har nog alla vi som har läst den (och flera därtill) sökt efter schyssta kläder, skor och prylar. Nu blir det lite enklare med Fairtradeappen. Ekoguiden hos Asfaltblomman hjälper förstås till och många av de ställen vi har recenserat är med.

Läs vidare ...

MadeForKids

http://www.madeforkids.se

Roliga och personliga ekologiska barnkläder gjorda för lek och bus! E-handel med hög servicenivå, snabba och gratis leveranser samt garanterat miljövänligt!

http://www.madeforkids.se

Läs gärna vår blogg på http://www.ekologiskabarnkläder.com

www.madeforkids.se

Träd är trolleri – frågan är om de kan rädda världen

Johan Tell som skrivit miljöbestsellern "100 sätt att rädda världen", kommer ut med en ny bok som handlar om just träd. ”Träd kan rädda världen” heter boken som handlar om allt som träd kan – och det är inte lite - framför allt kan de rädda världen eftersom de binder koldioxiden. Frågan är om det räcker.

Läs vidare ...

Susanna Elfors

Sustopia hållbarhetskonsult och redaktör för Asfaltblomman.se


Asfaltblomman
Ekokonsult och redaktör Susanna Elfors
Webbplatsen ligger i Framkant och drivs av SpaceLoops CMS v.3.5.2