Vi hjälper hållbara företag att synas bättre!

Asfaltblomman ingår i Esam hållbarhetskonsulter. Vi hjälper hållbara företag att synas bättre och erbjuder er ett attraktivt kommunikationspaket. 

Kontakt: susanna.elfors@esam.se

Besök: Bjurholmsgatan 3A, boka gärna tid för en timmas möte så får ni veta mer!

VÄNNER

 

bortskänkes på rensavinden

Lånegarderoben

 

 

medveten konsumtion

Effekt Magasin

Till Italien med tåg

Till Italien med tåg

Sommaren 2011 reste vi till Italien med tåg, två vuxna och två barn som var sju och 4 år gamla. Det började ungefär som en vanlig charterresa...

 

Sedan bar det av från Malmö mot Berlin med nattåget. Tyvärr blev vi väckta av en jobbig lokförare på färjan Trelleborg-Sassnitz. Han hade ungefär samma dialekt och  pratade som Starke man. Svenska nattåg håller inte heller någon vidare standard. Ska tåg bli ett attraktivt alternativ krävs det något helt annat. Tänk om det vore som det gamla Orientexpressen... 

 

 

Här är en tågarbetare i Berlin som gärna ville vara med på bild. Berlins tågstation är otroligt stor och vi fick följa vår guide för att finna vägen. En trevlig överraskning var att vi bjöds på frukostmackor på stationen.

 

Resan genom Tyskland var bekväm men lite tråkig. Tåget var modernt och trivsamt, av helt annan klass än de svenska. På tåget genom Alperna var standarden inte riktigt densamma, men utsikten var enorm. Skönt också att sätena gick att ställa om i liggställning. Det var härligt att ligga och titta på bergen.

 

Efter en lång tågresa fick vi åka buss från Verona. Det var härligt att komma fram till Garda som är en vacker liten stad. Här fanns det underbar glass!

 

Gardasjön är kanske inte den mest barnvänliga med sina stenstränder, men för den som kan simma är det underbart! Yngsta sonen höll sig vid stranden eller flöt på en plastbåt. Äldsta lärde sig både snorkla  och simma. 

 

Städerna runt Gardasjön är ala lika vackra, fast allra vackrast är det nog upp i norr där bergen är som högst. 

 

 

Vy från norra delen av Gardasjön.

 

Att leva miljösmart i Garda var inte fullt så enkelt. Vi köpte en del ekologiskt och mycket lokalproducerat, men några särskilda ekoställen kunde vi inte hitta.  Men källsortering finns!

 

Espresso hör till. 

 

Att resa långt med tåg är en utmaning, åtminstone med barn och det gäller att hitta sysselsättning, plusplus och Nintendo räddade oss. 

 

Nästa gång kommer vi att ta mer tid på oss och även stanna på vägen. Till exempel i Berlin. Och så önskar vi lite lyxigare svenska tåg och att slippa gå upp i ottan!

Text: Susanna Elfors
Foto: Susanna Elfors
27 juni 2012
Skriv kommentar

Jag trodde att det inte längre var några resebyråer i sverige som hade tågcharter och minns helt bestämt att fritidsresor hade lagt av. Men jag antar att de få har dragit igång igen. Trevligt!

Postat av Karolin Lindh den 2 november 2012

Oj jag funderade på att skapa ett sådant charterföretag på 1990-talet - vad fint att det nu finns det alterntivet. rese själv till en konferans med Interrail i samma områden i Italien för 2 år sen.

Postat av Ylva Rancken-Lutz den 5 september 2012

 
 
 
Stadsvandring i MiljonStories fotspår i Alby

Stadsvandring i MiljonStories fotspår i Alby

Våra miljonförorter är så mycket mer än brinnande bilar och prefabricerade höghus. Det är också vacker natur, urbana odlingar, mångfald och miljoner vackra minnen. I samarbete med community-konstprojektet MiljonStories lanserar Asfaltblommans systersajt, Sustopia en stadsvandring till miljoner vackra minnen i Alby.

Läs vidare ...

Susanna Elfors

Esam konsult hållbar stadsutveckling

Art Eco - Utforska dina miljöval

Jag åker för mycket bil, jag skulle vilja äta mindre kött än vad jag gör. Det finns ett glapp mellan hur vi vill agera utifrån ett miljöperspektiv och hur vi agerar.

I nya workshopen Art Eco utforskar vi våra miljöval på ett förutsättningslöst sätt. Vi tar konsten till hjälp och använder penslar och färg för denna utforskning.

Läs vidare ...

Stadsvandring till gerilla/urbanodlingar i Bagarmossen, Kärrtorp och Skarpnäck

en 24 april arrangerade Sustopia/Asfaltblomman en stadsvandring till stadsodlingar i stadsdelen Skarpnäck i Stockholm. Vi besökte den magiska japanska trädgården i Bagarmossen, odlingsprojekt på Byälvsvägen, gerillaodlingen i Kärrtorp och matparken i Skarpnäck en solig vårdag.

Läs vidare ...

Ekogarderoben

Ekogarderoben har ett brett sortiment av ekologiska kläder, främst till vuxna, men även till barn.

Här finns till exempel strumpor och jeans i det miljövänliga materialet bambu. Butiken säljer också ekologiska hemtextilier.

ekogarderoben.se

Fria själar av Nina Björk

Liberalismen, vår tids ledstjärna, men vart leder den oss? I Nina Björks doktorsavhandling skärskådas liberalismen utifrån texter av Locke, Mill och Benedictsson. Björks granskning visar på den liberala utopin där vi alla är fria själar - oberoende av andra människor och frigjorda från naturen. Hon ger inga svar men väl frågor att bära med sig.

av Susanna Elfors

Läs vidare ...

Susanna Elfors

Esam konsult hållbar stadsutveckling


Asfaltblomman
Ekokonsult och redaktör Susanna Elfors
Webbplatsen ligger i Framkant och drivs av SpaceLoops CMS v.3.6.1