Avfallskvarnar tar hand om soporna där dom uppstår, i köket. Det behövs färre sopbilar och man kan utvinna biobränsle ur matresterna. Idag bränner vi matrester, det känns så primitivt på något vis. Vad beror motståndet på egentligen?
Postad av Bengt L i Huddinge , 31 maj 2011

Hej,
ja visst är det korkat!
Vi på Hoose som säljer kvarnar tor att det är ren slöhet från kommunerna. Det är lättare att säga nej än ja tyvärr.
Inom kort kan du hitta exakt vilka kommunder som tillåter kvarnar.
Kika in på hemsidan: www.hoose.se så får du veta mer.
Hls. Niklas
Postad av Niklas i Uppsala , 3 juni 2011

Jag har gjort en undersökning och frågat alla kommuner i Sverige om de tillåter att privatpersoner installerar avfallskvarnar i sina hem. Utav alla 290 kommuner så är det bara 50 stycken som tillåter installation av en avfallskvarn. De flesta efter att man ansökt om det hos kommunen. Svaren från kommunerna varför inte de tillåter en installation är flera. Här nedan följer några svar jag fick från dem.
- Kommunen har en fungerade insamling idag genom egna kärl för matrester.
- Kommunen har inte ett reningsverk som kan producera biogas.
- De blir för mycket ohyra i avloppsrören.
- Kommunen säger att de har undermåliga avloppsrör i marken.
Mina egna kommentarer jag har är att de är relativt nytt för kommunerna och har inte tagit frågan på allvar och då är det lättare att säga nej. Stockholm stad ligger i framkant och tillåter installation av en avfallskvarn utan ansökan. På www.hoose.se hittar du i nästa vecka listan på vilka kommuner som tillåter avfallskvarn. Huddinge tillåter installation.
Postad av Lars Kronborg i Järfälla , 7 juni 2011

Vad jag vet är avfallskvarnar både miljöfarliga och farliga att använda. Dessutom blir det stopp i rören. Även om soporna bränns är det bättre än att plugga igen avloppsrören med sopor. Sunt förnuft!
Postad av Henric i Sollentuna , 8 juni 2011

I Huddinge är det tillåtet, liksom i Stockholm och flera andra kommuner. Vissa kommuner vill att man söker tillstånd för avfallskvarn. Vissa kommuner har sämre förutsättningar än andra.
Det gäller att vi pressar kommunerna att slå om till en miljövänligare sophantering.
Henric, det finns mer fördelar än nackdelar med avfallskvarn. Läs på innan du sågar en smart lösning!
http://greenloop.se/fragor-svar/
Postad av Martin i Stockholm , 9 juni 2011

Det råder uppenbarligen fortfarande förvirring om vad avfallskvarn är och hur de fungerar.
- Det malda avfallet från avfallskvarnar är så pass litet att stopp inte uppkommer.
- Nuförtiden har avfallskvarnar inga knivar, så de är inte farliga att använda.
- Att bränna matrester är INTE miljövänligt. Men att göra biogas av dem är enligt naturskyddsföreningen det MEST miljövänliga man kan göra. Biogas framställs i reningsverkets rötkammare av de malda matresterna.
- Det blir dessutom färre skadedjur i soprummen, färre sopbilar behövs och moderna avfallskvarnar är oerhört enkla att använda.
Jag har själv en avfallskvarn från Greenloop och det är först när man har den hemma som man börjar fatta hur smart den är.
Kolla fakta först, innan du sprider vidare gamla myter Henric ;)
Postad av Martin i Stockholm , 13 juni 2011

Forumkategorier
Senaste inlägg: Asfaltblomman,
16 december 2010
Startad av: Stefan 16 december 2010
Senaste inlägg: Asfaltblomman,
16 december 2010
Startad av: Gunilla 16 december 2010
Starta ny tråd ...
Senaste inlägg: KS,
16 november 2011
Startad av: Camilla Hansen 7 september 2011
Senaste inlägg: Asfaltblomman,
14 januari 2011
Startad av: Charlotte 14 januari 2011
Senaste inlägg: Asfaltblomman,
16 december 2010
Startad av: Jessica 16 december 2010
Starta ny tråd ...
Startad av: Jakob 17 juni 2011
Senaste inlägg: Martin,
13 juni 2011
Startad av: Bengt L 31 maj 2011
Senaste inlägg: Stefan J-son,
20 januari 2012
Startad av: Afrikaresenären 18 maj 2011
Senaste inlägg: Karolina Pihlo, Oliven Kommunikationsbyrå,
7 mars 2011
Startad av: Karolina Pihlo, Oliven Kommunikationsbyrå 1 mars 2011
Senaste inlägg: Asfaltblomman,
14 januari 2011
Startad av: Linnea 14 januari 2011
Senaste inlägg: Adam,
1 juli 2011
Startad av: Fröken Frågvis 14 januari 2011
Starta ny tråd ...
Energieffektiva hus är en beredskapsfråga vid samhällskriser
Vår beredskap för kriser i Sverige i dag är allt annat än god. Det är också något jag har fått erfara när vi försöker energieffektivisera våra radhus. Att bygga passivhus/aktivhus eller att täta befintliga hus är inte bara en fråga om att spara energi, det är också nödvändigt för att öka beredskapen inför oljebrist och andra kriser, för annars kan det bli kallt hemma.
Läs vidare ...
Susanna Elfors
Hållbarhetskonsult och redaktör för Asfaltblomman.se
Det måste löna sig att jobba med miljö lika mycket som med IT
När IT-revolutionen stod för dörren vågade vi satsa och fick ett resultat som vi knappt ens kunde drömma om tidigare. Tänk om vi vågade göra på samma sätt med miljö och hållbarhet. Det behövs massor av människor som arbetar med dessa frågor, och då bara inte ideellt. Visserligen är Linux och Wikipedia bra, men det räcker inte, miljön behöver sitt Facebook, IBM och Apple också.
Läs vidare ...
Hållbara handelslösningar - en viktig del av en hållbar stadsutveckling
Kommersiella förvaltare och kommuner missar ofta en viktig aspekt av en hållbar stadsutveckling, nämligen att aktivt arbeta och planera för hållbara handelslösningar. Här finns massor att göra som kan profilera ekostadsdelar, gjuta nytt liv i köpcentrum och lyfta trötta förorter och inte minst bidra stort till en mer hållbar samhällsutveckling
Läs vidare ...

Bambubutiken
BambuButiken.se är en ekologisk butik med ett brett sortiment för hela familjen.BambuButiken.se erbjuder ekologiska/naturliga produkter genom: webshop, lagershop, homepartyn, skolklasser/idrottsföreningar.
På BambuButiken.se hittar du förstås gott om bambukläder, men det är bara en del av vår verksamhet. Här finns kategorier som hudvård, hemtextil, presenter, väskor, babykläder mm där allt är Ekologiskt/Rättvisemärkt.
Vi har också en hälsoavdelning där du hittar produkter inom zonterapi, massage, smärtlindring, värme/kyla, illamående etc.
Egen tillverkning av ekologiska möbler till privatpersoner & företag.
Tryggaste köpvillkoren med Fria returer & 30 dagar öppet köp!
www.bambubutiken.se/
Söta ekoklänningar och herrkläder vintage
Mycket flickaktigt men också en del vintage för den som gillar klassisk maskulin stil. Under den medvetna modehelgen på Nordiska Museet visades vårens schysta mode.
Läs vidare ...








Dölj Starta ny tråd ...



