Dags att boka en ekotur
Eco Tours Stockholm har ordnat flera spännande turer, till exempel för belgisk television som följde den klimatsmarte Steven Wromman. Steven semestrade i Sverige och tog sig hit med hjälp av ett lastfartyg. Utöver semester i Kolarbyn i Norra Sverige deltog de också i en ekotur på Södermalm. Även italienska BMW och franska politiker och företagare har deltagit vid ekoturer. Välkommen ut!
Skriv kommentar ...
Hållbara handelslösningar - en viktig del av en hållbar stadsutveckling
Kommersiella förvaltare och kommuner missar ofta en viktig aspekt av en hållbar stadsutveckling, nämligen att aktivt arbeta och planera för hållbara handelslösningar. Här finns massor att göra som kan profilera ekostadsdelar, gjuta nytt liv i köpcentrum och lyfta trötta förorter och inte minst bidra stort till en mer hållbar samhällsutveckling
Läs vidare ...
Susanna Elfors
Hållbarhetskonsult och redaktör för Asfaltblomman.se
Visa hur du utvecklar storstadsregionerna på bästa hållbara sätt i Skanska Sustainable Cities Challenge!
Bidra med dina idéer om ett samhälle med större mångfald och som använder mindre resurser – vinn fina priser och en plats i rampljuset på Skanskas Framtidsdagar! Tävla idag på http://www.skanskasustainablecities.se/, senast den 7 februari behöver vi ditt bidrag i form av en 1 A4!
Läs vidare ...
Soldrivna färjor istället för kryssningsfartyg
Den stora lyxkryssaren Costa Concordia har gått på grund utanför ön Gilgio i Italien. Dessutom har kryssningsfartyg stor negativ miljöpåverkan. Tänk om vi kunde färdas i soldriva skepp istället som denna Solar Sailor.
Läs vidare ...

LotusEco
Butik och webbutik med snygga ekologiska kläder i naturmaterial för hela familjen.LotusEco - den första ekologiska klädbutiken i Blekinge, har sedan 2010 även webbutik. De erbjuder kläder som är rättvist producerade i ekologiska naturmaterial för hela familjen, svenska träleksaker, lokalproducerad ekologisk hudvård, re-design, inspirerande böcker m.m. LotusEco brinner för hållbarhet och vill förenkla för människor att ställa om till medveten konsumtion med omtanke. Jobbar för att ekologiskt inte skall vara en lyx få förunnat.
lotuseco.se
Söta ekoklänningar och herrkläder vintage
Mycket flickaktigt men också en del vintage för den som gillar klassisk maskulin stil. Under den medvetna modehelgen på Nordiska Museet visades vårens schysta mode.
Läs vidare ...









Dölj Skriv kommentar ...


