SECOND HANDBeyond Retro
Månd - lörd 11-19
Sönd 11-17
Beyond Retro är en vintagebutik från England som nu också har två butiker i Stockholm. Butiken är stor och fylld med vintagekläder från bl.a. 1940-60-talet.
Recension
Detta är en stor och ymnig butik som det går att tränga långt in i. Här finns klänningar, hattar, kavajer etc. Flera av de som besöker butiken är rockabillytyper med rödmålade läppar och touperat hår eller bakåtslick och polisonger om man är herre.
Vid en första åsyn är kläderna vackra att titta på och man blir lätt överväldigad. När man synar dem lite närmare i sömmarna hittar man tyvärr ganska många plagg med dålig kvalitet och fel, såsom trasiga blixtlås. Många plagg är också lite väl grälla och åttiotalsmässiga för min smak, men detta kan ju variera.
Vad gäller ekofaktorn är det tveksamt att butiken importerar kläder från England och andra länder. Vintage från närområdet ger klart högre betyg.
Kvalitetsbetyg


EkoReko-betyg

Skriv kommentar ...
Hållbara handelslösningar - en viktig del av en hållbar stadsutveckling
Kommersiella förvaltare och kommuner missar ofta en viktig aspekt av en hållbar stadsutveckling, nämligen att aktivt arbeta och planera för hållbara handelslösningar. Här finns massor att göra som kan profilera ekostadsdelar, gjuta nytt liv i köpcentrum och lyfta trötta förorter och inte minst bidra stort till en mer hållbar samhällsutveckling
Läs vidare ...
Susanna Elfors
Hållbarhetskonsult och redaktör för Asfaltblomman.se
Visa hur du utvecklar storstadsregionerna på bästa hållbara sätt i Skanska Sustainable Cities Challenge!
Bidra med dina idéer om ett samhälle med större mångfald och som använder mindre resurser – vinn fina priser och en plats i rampljuset på Skanskas Framtidsdagar! Tävla idag på http://www.skanskasustainablecities.se/, senast den 7 februari behöver vi ditt bidrag i form av en 1 A4!
Läs vidare ...
Soldrivna färjor istället för kryssningsfartyg
Den stora lyxkryssaren Costa Concordia har gått på grund utanför ön Gilgio i Italien. Dessutom har kryssningsfartyg stor negativ miljöpåverkan. Tänk om vi kunde färdas i soldriva skepp istället som denna Solar Sailor.
Läs vidare ...

Lilla Gryn
Eko-smarta barnkläderLilla Gryns barnkläder är sydda i eko-smarta material, både av nya och återbrukta textilier. Plaggen ska vara sköna och passa de flesta barn oavsett kön.
Kläderna designas och produceras i Sverige.
lillagryn.se
Att växa med naturen
Hur är det att vara volontär på en ekologisk gård? Asfaltblommans medarbetare Jessica Lestander har provat på att wwoof:a. Det innebär att hon tillsammans med andra volontärer har hjälpt till vid ett ekologiskt jordbruk.
Läs mer om hur man blir volontär på: www.wwoof.se.
Läs vidare ...









Dölj Skriv kommentar ...


